RÓŻNICE MIĘDZY WYLEWKĄ CEMENTOWĄ I ANHYDRYTOWĄ

Podkład anhydrytowy jest coraz częściej wybierany od tradycyjnej wylewki cementowej. Dlaczego? Wiele właściwości oraz większe możliwości jastrychu anhydrytowego przemawiają na jego korzyść. 

PRODUKCJA: Materiał w postaci płynnej masy jest przygotowywany na węźle betoniarskim zgodnie z recepturą w procesie sterowanym komputerowo i przyjeżdża na miejsce budowy w “gruszce”. Daje to pewność inwestorowi i wykonawcy, że materiał ma odpowiedni skład, konsystencję i spełnia wszystkie parametry producenta (udokumentowane odpowiednimi certyfikatami). Dzięki temu materiał posiada identyczne parametry w każdym miejscu na budowie, na każdym piętrze, w każdym pomieszczeniu, gdzie wykonywana jest wylewka. Dla odróżnienia wylewkę cementową przygotowuje się najczęściej na miejscu budowy mieszając ze sobą cement, piach i wodę. Konsystencja jest zależna od osoby dodającej poszczególne składniki.

KONSYSTENCJA: Wylewka anhydrytowa ma płynną konsystencję co sprawia, że jest samopoziomująca. Dzięki temu wylana posadzka ma idealnie gładką, dobrze wypoziomowaną i równą powierzchnię. Jest odpowiednia na każdy rodzaj wykończenia: podłogi drewniane, gres, żywica, panele itd. Dla odmiany wygląd powierzchni posadzki cementowej jest uzależniona od umiejętności i doświadczenia posadzkarza.

CIĘŻAR: Przy średniej grubości posadzki 5cm na powierzchni 100m2 (użyte ok 5m3 materiału) ciężar masy wylewki anhydrytowej wynosi ok 11000kg (2200kg na m3), a wylewki cementowej zbrojonej 13000kg (2600kg na m3).

 

DYLATACJE I ZBROJENIA: Dzięki temu, że wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia oraz większości dylatacji, przyśpiesza wykonanie prac i obniża koszty inwestycji. Wylewka cementowa wymaga natomiast użycia siatki zbrojeniowej lub wzmocnień z włókien. Dodatkowo wylewka anhydrytowa zmniejsza także ryzyko powstawania pęknięć na powierzchni z powodu braku skurczu w procesie twardnienia i dzięki dużej elastyczności. Dzięki temu nie wymaga większości dylatacji.

PRZEWODNOŚĆ CIEPŁA: Dużym atutem posadzki anhydrytowej jest znacznie lepsze przewodnictwo ciepła i wysokie właściwości termoizolacyjne. Czas nagrzewania instalacji ogrzewania podłogowego w przypadku wylewki anhydrytowej jest prawie dwukrotnie krótszy od standardowego podkładu cementowego. Efektem są widoczne oszczędności w każdym sezonie grzewczym. Dlatego właśnie posadzki anhydrytowe są szczególnie polecane na ogrzewanie podłogowe.

CZAS: Czas wykonania posadzki anhydrytowej jest znacznie krótszy od cementówki. Osiąga się to dzięki procesowi produkcji oraz konsystencji obu rodzajów podkładów podłogowych. Podkład anhydrytowy na powierzchni ok. 150m2 wykonuje się w czasie ok 4 godzin, natomiast cementówkę na tej samej powierzchni ok 6 godzin.  Dodatkowo proces schnięcia wylewki anhydrytowej jest kilka razy krótszy. Już po 48 godzinach od wylania można bezpiecznie chodzić po posadzce i rozpoczynać kolejne etapy prac. W przypadku posadzki cementowej wymagane jest przykrycie ją folią lub polewanie wodą. Wybierając wylewkę anhydrytową inwestor skraca czas realizacji prac budowlanych oraz obniża koszty.